top of page
Діти в шкільному автобусі

«Право знати свої права»:

до 65-річчя проголошення «Декларації прав дитини» та

до 35-річчя схвалення «Конвенції про права дитини»

 

 

Попереджувальна довідка

Суддівський молоток на книгах
Зображення2.png

Діти – окрема, важлива частина суспільства, якій властиві особливі правила поведінки, специфічні погляди, що лежать в основі розвитку, становлення й дорослішання. Тим-то діти потребують особливого підходу, соціального захисту й поваги до їхніх прав.

Перший міжнародний документ, в якому порушувалася проблема прав дитини, була Женевська декларація 1924 року, що була спрямована на створення умов, що забезпечують фізичний і психічний розвиток дитини, право дитини на допомогу, належне виховання, захист.

Женевська декларація була власне захисним інструментом за походженням. Перша світова війна стала причиною того, що мільйони дітей опинилися у вкрай важких умовах. У 1920 році Еглантайн Джебб, президент фонду «Save the Children», та міжнародний Комітет Червоного Хреста вирішили створити Міжнародний союз «Save the Children» («Порятуймо дітей»). Відділення цієї міжнародної організації в низці країн світу розпочали активну допомогу дітям, які постраждали від війни.

У Женевській декларації відсутнє визначення прав як таких, але там артикульовані обов’язки дорослих щодо дітей. У кожному разі дитина була захищена як особа з її/його правами, проте залишалася залежною від дорослих у користуванні правами, зазначеними в Декларації. Женевська декларація прав дитини – безсумнівно, важливий і прогресивний документ, позаяк вона ставить соціальні й економічні права вище за права традиційні, громадянські й політичні. 1924 року цю Декларацію прийняла Генеральна Асамблея Ліги Націй. А за 10 років, 1934-го, її знову підтвердила Генеральна Асамблея, а країни у свою чергу «пообіцяли» запровадити принципи Женевської декларації у своє законодавство.

З 1924 року, після прийняття Декларації, права дитини ввійшли до системи міжнародного права, а Декларація як така стала «наріжним каменем» майбутнього міжнародного розвитку правових ініціатив стосовно прав дитини.

Женевська декларація прав дитини містить п’ять основних програмних пунктів:

1. Дитині повинні надаватися всі засоби, потрібні для її нормального матеріального й духовного розвитку.

2. Голодна дитина повинна бути нагодована; хвора дитина повинна отримати допомогу; дитина, яка припустилася помилки, повинна бути виправлена; сироті чи безпритульній дитині повинен бути наданий притулок і догляд.

3. Дитина першою повинна отримувати допомогу під час лиха.

4. Дитина повинна мати дитинство і захист від усіх форм експлуатації.

5. Дитину потрібно виховувати в усвідомленні того, що її кращі якості повинні бути спрямовані на благо ближнім.

Прапори країни

Відразу ж по завершенню Другої світової війни, коли було створено Організацію Об’єднаних Націй (ООН), світова спільнота почала приділяти особливу увагу проблемі прав людини.

1948 року було прийнято Загальну декларацію прав людини і вирішено підготувати новий міжнародний документ стосовно прав дитини.

У 1957 році Комісія з прав людини розпочала роботу над проєктом нової Декларації прав дитини, підготовленим ще на початку 1950-х років Радою ООН з економічних і соціальних питань та багатьма громадськими організаціями.

Зображення3.png

Нині два міжнародні документи покликані забезпечити захист прав дитини. Йдеться про Декларацію прав дитини (1959) та Конвенцію про права дитини (1989).

З 1989 року 20 листопада прийнято вважати Міжнародним днем прав дітей.

В Україні ця дата зазвичай припадає на 1 червня як Міжнародний день захисту дітей.

Декларація прав дитини була проголошена Генеральною Асамблеєю Організації Об’єднаних Націй 20 листопада 1959 року.

Преамбула

 

Беручи до уваги, що народи Об’єднаних Націй знову підтвердили в Статуті свою віру в основні права людини і в гідність та цінність людської особи і сповнені рішучості сприяти соціальному прогресові та поліпшенню умов життя при більшій свободі;

беручи до уваги, що Організація Об’єднаних Націй у Загальній декларації прав людини проголосила, що кожна людина повинна володіти всіма зазначеними в ній правами і свободами без будь-яких відмінностей за такими ознаками, як раса, колір шкіри, стать, мова, релігія, політичні або інші переконання, національне чи соціальне походження, майновий стан, народження чи інша обставина;

беручи до уваги, що дитина внаслідок її фізичної і розумової незрілості потребує спеціальної охорони й піклування, включаючи й належний правовий захист, як до, так і після народження;

беручи до уваги, що необхідність у такій спеціальній охороні була вказана в Женевській декларації прав дитини 1924 року і вказана у Загальній декларації прав людини, а також у статутах спеціалізованих установ і міжнародних організацій, що займаються питаннями добробуту дітей;

 

беручи до уваги, що людство зобов’язане давати дитині краще, що воно має,

 

ГЕНЕРАЛЬНА АСАМБЛЕЯ

 

 

проголошує цю

 

ДЕКЛАРАЦІЮ ПРАВ ДИТИНИ

 

з метою забезпечити дітям щасливе дитинство і користування, для їх власного блага і блага суспільства, правами і свободами, які тут передбачені, і закликає батьків, чоловіків і жінок як окремих осіб, а також добровільні організації, місцеву владу і національні уряди до того, щоб вони визнали й намагалися дотримуватися цих прав шляхом законодавчих та інших заходів, поступово застосовуваних відповідно до таких принципів:

 

Принцип 1. Дитині повинні належати всі зазначені в цій Декларації права. Ці права мають визнаватися за всіма дітьми без будь-яких винятків і без відмінностей чи дискримінацій за ознакою раси, кольору шкіри, статі, мови, релігії, політичних або інших переконань, національного чи соціального походження, майнового стану, народження або іншої обставини, що стосується самої дитини чи її сім’ї.

 

Принцип 2. Дитині законом або іншими засобами повинен бути забезпечений спеціальний захист і надані можливості та сприятливі умови, які дозволили б їй розвиватися фізично, розумово, морально, духовно та в соціальному відношенні здоровим і нормальним шляхом і в умовах свободи та гідності. При виданні з цією метою законів головним міркуванням має бути найкраще забезпечення інтересів дитини.

 

Принцип 3. Дитині має належати від її народження право на ім’я і громадянство.

 

Принцип 4. Дитина повинна користуватися благами соціального забезпечення. Їй має належати право на здорове зростання й розвиток; із цією метою спеціальні догляд і охорона повинні бути забезпечені як їй, так і її матері, включно з належним допологовим і післяпологовим доглядом. Дитині має належати право на відповідне харчування, житло, розваги й медичне обслуговування.

 

Принцип 5. Дитині, яка є неповноцінною у фізичному, психічному або соціальному відношенні, повинні забезпечуватися спеціальні режим, освіта й піклування, необхідні з огляду на її особливий стан.

 

Принцип 6. Дитина для повного й гармонійного розвитку її особи потребує любові і розуміння. Вона повинна, якщо це можливо, зростати під опікою і відповідальністю своїх батьків і, в усякому разі, в атмосфері любові й моральної та матеріальної забезпеченості; малолітню дитину не слід, крім тих випадків, коли є виняткові обставини, розлучати зі своєю матір’ю. На суспільстві і на органах публічної влади повинен лежати обов’язок здійснювати особливе піклування про дітей, що не мають сім’ї, і про дітей, що не мають достатніх засобів для існування. Бажано, щоб багатодітним сім’ям надавалась державна або інша допомога на утримання дітей.

 

Принцип 7. Дитина має право на здобуття освіти, яка має бути безкоштовною і обов’язковою, в усякому разі на початкових стадіях. Їй має даватися освіта, яка сприяла б її загальному культурному розвиткові й завдяки якій вона могла б на основі рівності можливостей розвинути свої здібності й особисте мислення, а також усвідомлення моральної та соціальної відповідальності, і стати корисним членом суспільства.

 

Якнайкраще забезпечення інтересів дитини має бути керівним принципом для тих, хто відповідає за її освіту й навчання; ця відповідальність лежить насамперед на її батьках.

 

Принцип 8. Дитина повинна за всіх обставин бути серед тих, хто першими одержують захист і допомогу.

 

Принцип 9. Дитина повинна бути захищена від усіх форм недбалого ставлення, жорстокості й експлуатації. Вона не повинна бути об’єктом торгівлі в будь-якій формі. Дитину не слід приймати на роботу до досягнення належного вікового мінімуму; їй у жодному разі не повинні доручатися чи дозволятися роботи або заняття, які були б шкідливі для її здоров’я чи освіти або перешкоджали її фізичному, розумовому чи моральному розвиткові.

 

Принцип 10. Дитина має бути захищена від практики, яка може заохочувати расову, релігійну або будь-яку іншу форму дискримінації. Вона повинна виховуватися в дусі взаєморозуміння, терпимості, дружби між народами, миру й загального братерства, а також у повному усвідомленні, що її енергія та здібності мають бути присвячені служінню на користь інших людей.

 

Док. ООН A/RES/1386(XiY)

Конвенція про права дитини – міжнародна угода про дитинство, яка була прийнята резолюцією 44/25 Генеральної Асамблеї Організації Об’єднаних Націй від 20 листопада 1989 року.

Цей документ – угода між країнами, яка засвідчує, що уряд кожної країни має дбати про дітей. Конвенція була ратифікована 193 країнами світу й посприяла позитивним змінам у житті дітей в усьому світі.

В Україні Конвенція була ратифікована Постановою Верховної Ради України №789ХІІ (78912) від 27 лютого 1991 року та набула чинності для України 27 вересня 1991 року.

Правомірно Конвенцію про права дитини вважати Міжнародною дитячою конституцією.

Конвенція ООН підтвердила, що діти – не маленькі люди з маленькими правами, а повноправні члени суспільства, які, окрім загальних прав людини, мають ще й свої, специфічні, права – на родинне виховання, гру, спілкування з однолітками.

Конвенція оскаржила погляд на дитинство як підготовчий етап до дорослого життя: йдеться про важливий і самоцінний період у житті людини.

Зображення4.png

Діти України і війна

У зв’язку з повномасштабним вторгненням росії проблема забезпечення прав дитини в Україні набула крайньої гостроти. Чи не найстрашніше усвідомлювати, що сусід-агресор порушує ключове право дитини – право на життя…

Від початку «великої» війни розробляються і втілюються в життя проєкти про захист прав дітей під час війни й у післявоєнний період в Україні.

Так, Проєкт Ради Європи «спрямований на захист і заохочення прав дітей, враховуючи особливі ризики, породжені війною, для дітей, переміщених всередині країни, примусово переміщених дітей, дітей, які залишилися без піклування батьків, дітей без супроводу дорослих, відповідно до стандартів Ради Європи. Він спрямований на підвищення ефективності механізмів створення дружніх до дітей умов і процедур правосуддя, а також на підвищення потенціалу різних цільових груп фахівців, що працюють для дітей та разом із дітьми».

Цей Проєкт є прямим продовженням попередніх проєктів Ради Європи «Боротьба з насильством щодо жінок та дітей» (2017 – 2018), «Боротьба з насильством щодо дітей в Україні, фаза II» (2020 – 2021) та «Боротьба з насильством щодо дітей в Україні, фаза III» (2022).

Проєкт буде реалізований в межах Плану дій Ради Європи для України «Стійкість, відновлення та відбудова» (2023 – 2026) Відділом із прав дитини Ради Європи та в тісній співпраці з Офісом Ради Європи в Україні протягом 2023 – 2024 років.

Матеріали про права дитини

     Воловодюк Н. В. Загальношкільна лінійка «Права дитини» / Н. В. Воловодюк // Виховна робота в шк. – 2012. – № 3. – С. 46-47.

 

     Громовик Н. Креативні ідеї, успішні проекти та мультимедіа, або Як ми формуємо правову культуру школярів / Наталія Громовик // Шк. бібл.-інформ. центр. Бібл. робота. – 2013. – № 11. – С. 13-18.

 

     Гушуляк С. Права та обов’язки батьків та дітей : правознав. : практ. курс : 9 кл. / матеріал надано Наталією Клясен / Світлана Гушуляк // Історія України (Шк. світ). – 2012. – № 12. – Правознав. та ін. суспіл. дисципліни. – 2012. – № 3. – С. 11-17.

 

     Дуняшенко Н. В. Поважаймо права та закони! : [виховний захід] / Н. В. Дуняшенко // Позакласний час. – 2012. – № 9-10. – С. 19-23.

 

     Загальнодержавна програма «Національний план дій щодо реалізації Конвенції ООН про права дитини» : офіц. док. // Позакласний час. – 2011. – № 5. – С. 33-37.

 

     Знай свої права, дитино : основ. засади конвенції про права дитини (1989 р.) / авт.-упоряд.   С. Кириленко, Л. Слабошпицька ; худож. Л. Гончарова ; вірші І. Жиленко. – Київ : Махаон-Україна, 2000. – 46 с.

 

     Кочура Л. Право і справедливість : година спілкування / Людмила Кочура // Шк. світ. – 2011. – № 8. – С. 17-19.

 

     Подорож у Країну Права : [добірка матеріалів] // Розкажіть онуку. – 2016. – № 1 (січень). – С.  33-44.

 

     Права дитини : зб. док. / упоряд. В. В. Усенко ; ред. І. Я. Зелена. – Львів : Оксарт, 1995. – 110 с.

 

     Про затвердження Державної соціальної програми «Національний план дій щодо реалізації Конвенції ООН про права дитини» на період до 2021 року : постанова Кабінету Міністрів України, 30 трав. 2018 р. // Урядовий кур’єр. – 2018. – 12 черв. – С. 12-17. 

 

     Про ратифікацію Факультативного протоколу до Конвенції про права дитини щодо процедури повідомлень : закон України, 16 берез. 2016 р. // Урядовий кур’єр. – 2016. – 19 трав. –  С. 4. 

 

     Світова Конституція прав дитини // Історія України (Шк. світ). – 2017. – № 20. – Правознав. та ін. суспіл. дисципліни. – 2017. – № 10. – С. 1-2.

 

     Терещенко О. Насилля в житті дитини / Олена Терещенко // Шк. світ. – 2010. – № 43. – С. 10-14.

 

     Тимофєєва Н. Ти – людина, громадянин, отже, маєш права : правознавство : практ. курс : 9 кл. / Наталія Тимофєєва // Історія України (Шк. світ). – 2012. – № 32. – Правознав. та ін. суспіл. дисципліни. – 2012. – № 8. – С. 13-21.

 

     Шануючи дитинство : 20 листопада – 60 років тому Генеральною Асамблеєю ООН проголошено Міжнародну декларацію прав дитини // Шк. б-ка. – 2019. – № 10. – С. 74.

bottom of page