top of page
Відкрита книга

Духовний діалог
двох Григоріїв,
або Сковородиніана Григорія Білоуса

""

Зайшов у гості Білоус Григорій

і так читав свого «Сковороду»,

аж розгубився я: чи це не сам Варсава 

під час грози в мою прибився хату

і сам мені про себе розказав?! 

Василь Марсюк

"

OIP (16).jfif

У своєрідній ліричній трилогії про Григорія Сковороду, яку складають поеми «Засвіти свою зорю», «Вогонь у камені» і «Світлиця для янгола», Григорій Білоус художньо постулює думку про Сковороду як українського пророка, посланця Божого, народного мислителя й педагога, проповідника свободи.

«Вік вісімнадцятий. Клятий. Вкраїною йде філософ. / Час омива обличчя як весняна вода. / Тільки чомусь на нього дивляться люди косо: / хто він? Панок? Месія?.. Григорій Сковорода!» – зі вступного вірша до книги Г. Білоуса «Провидці правди і свободи».

Митець не приховує своєї одержимості Сковородою – і в цьому вбачає Господню волю: «Сниться мені під Новий рік незвичайний, пророчий сон: із високого нічного неба зривається яскрава зірка і летить прямо на мене, більшаючи-більшаючи – й перетворюється на сяйний пам’ятник Сковороді, схожий на той, що стоїть у Лохвиці, тільки відлитий весь із золота чи срібла, а від нього вогняні бризки в усі боки розлітаються. Постав отак переді мною, аж гульк – поряд із ним ще один, трохи менший, але такий же сяйний пам’ятничок опускається, і теж довкіл іскри сипле. Кому він? Не розпізнав. Прокинувся – серце як не вистрибне з грудей. Я став одержимий Сковородою. Такий мудрець! Такий талант! Така неповторна доля! ».

Каврайський період життя і творчості Г. Сковороди виписаний у драматичній поемі Г. Білоуса «Засвіти свою зорю», сконструйованій у формі монологу головного героя. 

У поемі «Вогонь у камені» відтворено один із візитів Г. Сковороди на Харківщину (поблизу с. Гужвинського – у лісі, полі, на пасіці, де «старчик» полюбляв усамітнюватися й де зосібна було написано філософський діалог «Наркіс. Розмова про те: Пізнай себе»). 

Третя поема – «Світлиця для янгола» – відсилає до дворічного (1760 – 1761) перебування Г. Сковороди в селі Стариця (околиця Білгорода), де волелюбний мислитель мав можливість жити в органічній йому самітності на лоні природи. «Мені моя самотність – не наруга. / Вона – підмога суща, ділова. / У Стариці-селі мені привілля! / Дні й ночі до хвилиночки мої», – піднесено констатує Білоусів Сковорода (хоч далі дещо нарікає на гірку тугу, зумовлену крайньою одинокістю).

Що ж до епістолярію, то чи не кожен оприлюднений лист Г. Білоуса наскрізь пронизаний розмислами про Г. Сковороду, цитаціями з поетичних і філософських творів мандрівного «старчика»– і просто міркуваннями, які в ідейному й світоглядному вимірах єднають Григорія Павловича з мислителем-екзистенціалістом. Із приватних кореспонденцій Білоуса можемо виснувати, що він відчуває нескасовну потребу «погорнутися до Сковородинівського духу».

Докладніше  про цей аспект читайте тут. 

КЗ «ОБЛАСНА БІБЛІОТЕКА ДЛЯ ДІТЕЙ»

ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ

2024

Авторка проєкту

Ганна Клименко-Синьоок

«Мріялося мені колись поїздити по Україні, або й пішечки походити, як колись Григорій Савич ходив. Не ті тепер, звісно, часи, але щоб побачити якомога більше, щоб позустрічатися з людьми, щоб придивитися до них пильніше та спонукати їх до сповідальності треба було б обов'язково отак неспішно помандрувати нашими краями: це ще не досліджений, не відкритий материк духовності»
(Григорій Білоус, із листа до
І. Мироненко, від 27.04.1992)

© 2024 by Ganna Klymenko-Syniook. Powered and secured by Wix

bottom of page